V EÚ je zaregistrovaných 1,6 milióna operátorov, respektíve pilotov dronov a približne 500-tisíc komerčných. Celkovo je v Európe okolo dvoch miliónov rôznych dronov, ktoré verejnosť používa, no často sú aj zneužívané, informoval riaditeľ pre komunikáciu a transformáciu spoločnosti Deutche Telekom IT Solutions Slovakia Pavol Miroššay.
V súčasnosti sú na trhu tri riešenia identifikácie preletov dronov. Jednou z nich je rádiofrekvenčná detekcia, ktorá má vysokú spoľahlivosť a dokáže mapovať veľké územie. Ďalej je to radarová detekcia, ktorá zachytí aj malé zmeny, ako napríklad prelet vtákov. Odborník upozornil, že pri tomto type však môžu vznikať falošné poplachy, keďže systém musí správne rozlíšiť daný pohyb. Tretím riešením je audio detekcia, ktorá je závislá od toho, aké je počasie.
Spoločnosť zároveň predstavila detekčný systém, teda dronovú ochranu, ktorá bola v prevádzke počas súčasných Majstrovstiev Európy vo futbale juniorov na Slovensku. Pomocou systému v Bratislave identifikovali a sledovali drony v reálnom čase a lokalizovali ich operátorov, čiže pilotov.
Počas dvoch testovacích týždňov v júni systém zachytil skoro 700 preletov dronov, pričom senzory na ich identifikovanie boli rozmiestnené v blízkom okolí Národného futbalového štadióna. Takáto dronová ochrana je vhodná podľa Miroššaya nielen nad strategickými objektmi, ale aj v prípade hromadných podujatí.
Ďalšie dôležité správy
