Trumpova administratíva už prepustila viac ako 20-tisíc zamestnancov a ďalších 75-tisíc dostalo ponuku na odstupné. V predvolebnej kampani sa Donald Trump oháňal, že v boji proti byrokracii mu pomôže technologický vizionár, ktorého kroky rozprúdili diskusiu o jeho manažérskom prístupe. Tentoraz nejde o automobilový priemysel ani vesmírne technológie, ale o federálnu vládu USA, kde ako poradca prezidenta a líder novovzniknutého úradu DOGE (Department of Government Efficiency) zavádza agresívne metódy riadenia.

Strach ako nástroj riadenia

V sobotu večer dostali federálni zamestnanci e-mail s výzvou, aby do pondelka 23:59 predložili stručný päťbodový súhrn svojej práce za uplynulý týždeň a odoslali ho na vedomie svojmu manažérovi. Krátko predtým E. Musk na sociálnej sieti X varoval, že neodpovedanie bude považované za rezignáciu.

Na tlačovej konferencii po stretnutí francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona s Donaldom Trumpom padla aj otázka týkajúca sa kontroverzného nariadenia E. Muska. Americký prezident reagoval priamo a bez okolkov. „Ak zamestnanec neodpovie na mail, má padáka,“ vyhlásil D. Trump. „Niektorí ľudia neodpovedajú, pretože sa ani nevyskytujú na pracovisku.“

D. Trump zároveň spochybnil efektivitu federálnej správy a naznačil, že mnohí štátni zamestnanci poberajú plat bez toho, aby skutočne pracovali. „Platíme štátnych zamestnancov, ktorí nepracujú. Kam tie peniaze idú?“ dodal prezident s tým, že Muskove opatrenia považuje za logický krok k odstráneniu neproduktívnych pracovníkov.

Najväčší federálny odborový zväz, American Federation of Government Employees, tvrdí, že E. Musk nemá právomoc svojvoľne prepustiť úradníkov, ktorí neodpovedia na e-mail. „Toto je neakceptovateľné. Federálni zamestnanci majú zákonné práva a my urobíme všetko pre ich ochranu,“ napísal zväz v oficiálnom stanovisku.

Podobnú stratégiu použil E. Musk už v roku 2022 pri prevzatí Twitteru (dnes X), keď od inžinierov požadoval výtlačky ich najnovšieho kódu na posúdenie ich schopností. Táto požiadavka bola neštandardná a kontroverzná, pretože softvérový kód sa bežne hodnotí digitálne v rámci verziovacích systémov, nie na papieri.

Kritici tvrdia, že E. Musk využíva v praxi manažment založený na strachu, ktorý demotivuje zamestnancov a vytvára neistotu. „Táto metóda nie je len neúčinná, ale aj škodlivá,“ uviedol George Carrillo, bývalý vysoký predstaviteľ štátu Oregon. Podľa neho takéto kroky spôsobujú nestabilitu a odchod talentovaných pracovníkov, čím oslabujú kontinuitu a odbornosť potrebnú na riadne fungovanie vlády.

Tvrdý rez alebo nevyhnutná efektivita

Hoci mnohí odborníci varujú pred negatívnymi dôsledkami Muskovho prístupu, niektorí manažéri v ňom vidia príležitosť na reformu a zrýchlenie byrokratických procesov.

Neal K. Shah, CEO startupu CareYaya Health Technologies, tvrdí, že táto metóda urýchľuje rozhodovanie, eliminuje zbytočné oneskorenia spôsobené byrokraciou a dáva zamestnancom možnosť dokázať svoju hodnotu.

„DOGE týmto spôsobom získava aktuálne dáta o produktivite, čo môže v dlhodobom horizonte priniesť lepšiu dokumentáciu pracovných úloh, vyššiu efektivitu a zvýšenie dôvery verejnosti v štátnu správu,“ vysvetľuje K. Shah.

Manažment bez empatie

Odborníci na riadenie sa zhodujú, že manažérsky prístup postavený výlučne na tlaku a obavách môže byť kontraproduktívny. Lisa Rigoli, expertka na HR a leadership, upozorňuje, že DOGE ignoruje emocionálnu stránku vedenia ľudí.

„Toto je ukážkový príklad toho, ako sa lídri stále viac odpájajú od emočných dopadov svojich rozhodnutí,“ hovorí L. Rigoli. Podľa nej manažérske programy pripravujú vedúcich pracovníkov po intelektuálnej stránke, ale len máloktoré ich vybavia na zvládanie emocionálnych výziev vodcovstva.

Tamanna Rameshová, zakladateľka profesionálnej tréningovej spoločnosti Spark Careers, dodáva, že takáto taktika nepodporuje inovácie ani efektivitu, ale skôr odpor a „tiché odchody“. „Ak zamestnanci cítia, že sa musia každý týždeň obhajovať, aby si udržali prácu, vytvára to toxické prostredie.

Muskove drastické kroky vyvolali aj obavy o morálku federálnych zamestnancov. Mnohí sa cítia frustrovaní a vystrašení, pričom niektorí tvrdia, že jeho email pôsobil ako obťažovanie.

„Efektivita nie je o náhodných škrtoch alebo vyvíjaní tlaku len pre efekt. Ak chce DOGE dosiahnuť dlhodobé výsledky, mal by urobiť komplexnú analýzu pracovnej sily, identifikovať priority a plánovať udržateľné riešenia,“ zdôrazňuje G. Carrillo.

E. Musk tvrdí, že jeho výzva bola len „základný test aktivity“. Prezident Trump na sociálnej sieti TruthSocial uviedol, že jeho zverenec by mal byť pri reforme federálnej správy ešte agresívnejší.

Bývalý guvernér New Jersey Chris Christie však varuje, že takýto prístup pravdepodobne neobstojí pred súdom. „Z manažérskeho hľadiska je to momentálne čistý chaos,“ povedal Ch. Christie v relácii ABC News.

Federálni zamestnanci sú v neistote. Niektorí sa obávajú o stratu zamestnania, iní čakajú na jasnejšie pokyny od svojich nadriadených. Odbory plánujú zasiahnuť a formálne požiadať o stiahnutie Muskovho e-mailu. Drastické opatrenia „upratovača“ byrokracie v mene efektivity federálnej vlády nastavili ostrú deliacu čiaru medzi tými, ktorí v nich vidia nevyhnutnú reformu, a tými, ktorí varujú pred stratou dôvery, morálky a odbornosti.

New,York-,Usa,,5,Dec,2024:,Tesla,Stock,Downtrend,With
Neprehliadnite

Tesla stráca trhový podiel aj dôveru investorov. Akcie sú odtrhnuté od reality