Novo kvalifikovaní lekári v Británii majú na čo frflať. Nedostatočné financovanie všeobecného lekárstva spôsobilo, že si niektorí z nich musia privyrábať ako taxikári. Odbory zas premýšľajú o štrajkoch, aby dosiahli lepšie platové podmienky. Najväčším sklamaním pre lekárov je, že systém, ktorému majú slúžiť, ich považuje za nahraditeľných. Svedčí o tom aj spôsob, akým sú novým lekárom prideľované ich prvé pracovné miesta.
Donedávna sa britský systém podobal americkému. Novo kvalifikovaní lekári boli hodnotení na základe akademických výsledkov a čiastočne aj pomocou testu situačného rozhodovania. Tí najlepší si potom mohli ako prví vybrať takzvaný dekanát, teda geografickú oblasť pôsobenia. Systém mal pár múch. Kritici tvrdili, že podporoval nezdravú konkurenciu. Tým najlepším lekárom totiž nutne nemusí „ísť“ písanie testov. Uchádzači z etnických menšín zas v rámci hodnotenia často dosahovali horšie výsledky a dostávali menej atraktívne lokality.
V roku 2024 zaviedla Národná zdravotná služba (NHS) reformu, ktorá mala tieto problémy vyriešiť. Po novom systém priraďuje uchádzačov k dekanátom na základe náhodného výberu. Ekonómovia sú z toho zmätení. „Je to veľmi nezvyčajné. Nenapadá mi veľa iných systémov, ktoré velebia snahu a úspech, ale celé prerozdeľovanie miest robia formou lotérie,“ povedal pre Economist profesor Alexander Teytelboym z Oxfordovej univerzity.
Na papieri to vyzerá, že nový systém funguje. V roku 2024 získalo až 75 percent uchádzačov lokalitu, ktorá bola ich prvou voľbou. V roku 2023 to bolo 71 percent. Podľa ekonóma Ayteka Erdila sú však tieto čísla zavádzajúce. Algoritmus totiž funguje tak, že sa snaží maximalizovať počet študentov, ktorí dostanú svoju prvú voľbu.
Tí najšikovnejší z nich vedia, že o Londýn je trikrát väčší záujem, než je voľných miest. Ako prvú voľbu preto uvádzajú iné mesto. Tí, ktorí úprimne uvedú svoje skutočné preferencie, majú väčšiu šancu, že im to nevyjde. Najatraktívnejšie miesta sa totiž obsadzujú ako prvé, a tak čoraz viac uchádzačov končí na mieste, ktoré ani nezvažovali.
To môže byť značne demotivujúce. V minulosti totiž platilo, že ak sa lekárovi nepodarilo získať miesto v Londýne, bolo to preto, že mal niekto iný lepšie výsledky. Teraz o tom rozhoduje lotéria. Študenti tak môžu spochybňovať význam lepších výsledkov a hodnotiaceho procesu ako takého.
Ďalšie dôležité správy
