Spoločnosť Circle, emitent jedného z najväčších stablecoinov USDC, zažila začiatkom júna 2025 historický debut na Newyorskej burze (NYSE). Primárna ponuka akcií (IPO) pod symbolom CRCL prekonala všetky očakávania, keď hodnota akcií po vstupe na trh vyletela o stovky percent. Nečakaný úspech akcií Circle dokonale ilustruje súčasnú atmosféru na trhu s kryptomenami, ktorá nápadne pripomína zlatú horúčku z 19. storočia a sen o rozprávkovom zbohatnutí za pár dní.

„Po vstupe na burzu začiatkom júna 2025 za upisovaciu cenu 31 dolárov sa akcie firmy obchodujú na úrovni okolo 250 dolárov, čo predstavuje nárast okolo 800 percent v priebehu niekoľkých týždňov,“ hovorí analytik finančných trhov XTB Matej Bajzík. Prudký rast podporila pozitívna vlna okolo nového regulačného rámca pre stablecoiny v USA a silná pozícia samotnej spoločnosti. Cena akcií je však extrémne vysoká a tradičná metrika P/E je na úrovni 305. Zjednodušene to znamená, že investori sú ochotní za každý dolár zisku zaplatiť 305 dolárov.

Veľká sedmička

O niečo menší rast po IPO zaznamenala aj spoločnosť CoreWeave (CRWV). Úspešný biznis je postavený na poskytovaní cloudovej infraštruktúry s vysokým výkonom a nižšou cenou. Medzi najväčších zákazníkov patria firmy pôsobiace v oblasti umelej inteligencie.

Najznámejší americký index je S&P 500. Desať najväčších firiem tvorí približne 38 percent jeho kapitalizácie. Takzvaná „veľká sedmička“ tvorí približne tretinu. Ide o známe firmy: Alphabet (materská spoločnosť Google), Amazon, Apple, Meta Platforms (materská spoločnosť Facebooku, Instagramu a WhatsAppu), Microsoft, Nvidia a Tesla.

Prudký rast hodnoty spomínaných podnikov stojí práve na nástupe umelej inteligencie. Vývoj takzvaných jazykových modelov, ktoré sú postavené na strojovom učení, je mimoriadne nákladný a existuje riziko, že spoločnostiam neprinesie dostatočne vysoké zisky. Potom sa akcie daných firiem môžu prudko prepadnúť a bežným investorom sa obrovské zhodnotenie premení na stratu. Toto riziko je vysoké najmä pri ľuďoch, ktorí len začínajú s nákupom akcií a spomínané firmy kupujú za aktuálne vysoké ceny.

Na druhej strane „veľká sedmička“ je špecifická schopnosťou zarábať peniaze a predávať zákazníkom úplne nové produkty. Nvidia má dlhodobo čistý zisk nad úrovňou 50 percent. Na kontrakte za miliardu dolárov tak dokáže zarobiť pol miliardy eur. Tesla zas ako jediná automobilka dokáže zákazníkom predávať drahé aktualizácie softvéru, ktoré výrazne zvyšujú jazdné schopnosti vozidla a globálne to nedokáže robiť žiadna iná firma. Napriek tomu analytik XTB považuje akcie práve týchto dvoch spoločností za nadhodnotené a prípadní investori musia počítať s tým, že akákoľvek zlá správa spôsobí prudký pád hodnoty.

Zvyšných päť považuje za vysoko ziskové spoločnosti s dlhodobo rastovým trendom. „Trh ich zvyčajne oceňuje férovo, hoci historicky sa obchodujú s určitou prémiou. Vzhľadom na ich postavenie a konzistentné finančné výsledky je táto „prirážka“ do veľkej miery opodstatnená,“ dodáva M. Bajzík. Pri týchto spoločnostiach sa hovorilo o vysokých cenách už pred desiatimi rokmi a odvtedy zvýšili hodnotu svojich akcií o stovky percent. Avšak súčasný svet je iný ako pred desiatimi rokmi a na obzore je viditeľné jedno vážne riziko.

Koniec dominancie amerických trhov

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa