Na Bratislavskom hrade sa počas konferencie Visegrad 4 Business stretli zástupcovia priemyslu, odborníci z rôznych oblastí, predstavitelia zamestnávateľských zväzov i európskych inštitúcií. Diskutovalo sa o tom, ako posilniť konkurencieschopnosť regiónu a kde vidia podnikatelia najväčšie bariéry rozvoja.
Lukáš Parízek, predseda Rady slovenských exportérov pre TREND priblížil, čo považuje za kľúčové, aby biznis v rámci V4 mohol napredovať. „Dôležitá je dostatočná diverzifikácia, a to sektorová v rámci priemyslu, aj geografická pri hľadaní nových trhov. Akákoľvek monotónnosť – či už sektorová, priemyselná alebo v zahraničnom obchode – je riziková. Znamená to, že naše ekonomiky akékoľvek globálne výkyvy okamžite pocítia.“ Aj preto považuje regionálnu spoluprácu podnikateľov za „bod číslo jeden“.
V súčasnosti čoraz viac slovenských podnikateľov mieri na mimoeurópske trhy, predovšetkým kvôli nadmernému regulačnému zaťaženiu zo strany Európskej únie.
„Samozrejme, akýkoľvek trh, ktorý je menej regulovaný ako ten európsky, môže byť atraktívny. Musíme sa usilovať o efektívnu diskusiu s verejným sektorom a so štátnymi predstaviteľmi – vrátane úrovne Európskej únie. Preto som veľmi rád, že sme mohli v Bratislave privítať aj eurokomisára Maroša Šefčoviča, aby si vypočul požiadavky priemyslu tak, aby sa prijímali opatrenia, ktoré nebudú iba formálne – teda že sa o nich podnikatelia dozvedia na poslednú chvíľu – ale aby boli vyladené, prediskutované a reflektovali podnikateľský záujem. Potom sa zníži aj odchod firiem zo Slovenska," uviedol L. Parízek.
Európsky komisár pre obchod a ekonomickú bezpečnosť Maroš Šefčovič na konferencii diskutoval s predstaviteľmi priemyslu a profesijných združení krajín V4. Výsledkom stretnutia je Memorandum podnikateľských zväzov adresované EÚ, v ktorom akcentujú naliehavosť obnovy transatlantických obchodných vzťahov medzi EÚ a USA. Za nevyhnutnú považujú obnovu bezcolných režimov v kľúčových sektoroch ako automobilový priemysel, oceľ, hliník či čisté technológie. Memorandum okrem iného vyzýva Európsku komisiu, aby konala preventívne už na základe princípu „hrozby ujmy“, bez čakania na jej reálny vznik.
L. Parízek zároveň dodal: „V rámci debaty sa potvrdili spoločné ambície predstaviteľov zamestnávateľských organizácií. A keď sa tieto sily spoja, hlas regiónu bude silnejší – nielen v Bruseli, ale aj z globálneho pohľadu.“
Na problém preregulovaného európskeho podnikateľského prostredia upozornil aj Jozef Piga, viceprezident Asociácie obranného a bezpečnostného priemyslu ČR a predseda predstavenstva spoločnosti Omnipol: „Počet právnych regulatórnych aktov je pomerne veľký. Podľa štatistiky ide 12 centov z každého eura na dodržiavanie byrokratických predpisov, ktoré sú vydávané v súvislosti s európskymi nariadeniami.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?